AIN

Inšpekcia nehnuteľností, nezávislý certifikovaný pohľad na Váš byt a dom.

Inšpekcia nehnuteľností pomôže skultivovať realitný trh 

PRAHA 29. mája 2012 – Prostredníctvom realitných kancelárií sa na Slovensku predá len niečo málo cez 50 percent nehnuteľností. Zbytok obchodov realizuje predávajúcí s kupujúcím priamo bez využitia sprostredkovateľa. V zahraničí je pritom podiel obchodov, ktoré realitné kancelárie zaisťujú, výrazne vyšší. Dosahuje až 80 percent. Dôvodom je istá „nekultivovanosť“ trhu a niektorých maklérov. Zaznelo to na Realitnom summite, kterého sa zúčastnila celá špička odboru. Jednou z ciest ako realitný trh kultivovať je masívne využívanie služieb inšpektorov nehnuteľnosti. 

„V slovenskej verejnosti je stále zakorenený názor, že realitka sa zákazníka chystá ošklbať,“ zhrnul náladu na realitnom trhu hlavný inšpektor služby Nemopas Radim Mařík. Nedôvera v schopnosť predaja nehnuteľnosti maklérom potom vedie k tomu, že predávajúci neudelí realitnej kancelárii exkluzivitu, ale naopak osloví čo najväčší počet maklérov. Nehnuteľnosť sa tak objaví v ponuke viacerých realitných kancelárií a realitných serverov, a to často za veľmi odlišné ceny. Potenciálni záujemcovia sa potom ozývajú priamo predávajúcemu a ten potom obíde realitnú kanceláriu a na predaji sa dohodne s vybraným záujemcom. 

Lídri na realitnom trhu preto hľadajú cesty ako trh kultivovať, aby viac zodpovedal pomerom, ktoré sú bežné napríklad v Nemecku, Veľkej Británii alebo USA. Tunajším realitným kanceláriám pridává na dôveryhodnosti napríklad i fakt, že viac než 90 percent ponúkaných nehnuteľností má značku odborne prevereného objektu od inšpektora nehnuteľností. V Česku je inšpekcia nehnuteľností ponúkaná v rôznych podobách a kvalite. Projekt Nemopas preto vytvoril štandardy a metodiku tak, aby výsledky previerok od rôznych znalcov boli porovnateľné a pre laika zrozumiteľné. S novým štandardom zástupcovia Nemopasu zoznámili na realitnom summite realitné kancelárie, ktoré novú službu vítajú. Je možné tak očakávať, že značka preverenej nehnuteľnosti, teda červený sedemuholník Nemopasu, sa začne čoskoro objavovať pri inzerátoch popredných realitných kancelárií a časom sa stane štandardom pri predaji akejkoľvek nehnuteľnosti. 

Navyše súčasťou Nemopasu je i preukaz energetickej náročnosti budovy, ktorý bude od januára budúceho roka povinný pri predaji každej nehnuteľnosti. Výsledky preukazu budú musieť byť tiež zverejňované už pri inzercii nehnuteľnosti, čo môže značne skomplikovať realitné obchody. Od nového roka možno totiž čakať skokový nárast dopytu po spracovaní preukazov energetickej náročnosti a to až na 40 tisíc preukazov ročne, pričom v súčasnej dobe sa ich spracováva zhruba do 12 tisíc. Pokiaľ sa po 1. 1. 2013 nemajú realitným kanceláriám zastaviť ich obchody, musia mať spoľahlivého partnera na spracovanie preukazov, ktorý bude schopný v krátkom čase a spoľahlivo preukazy pre ich nehnuteľnosti vybavovať. Tím odborníkov Nemopas je pritom pripravený riešiť i tento skokový nárast dopytu. 

Preverenie skutočného technického stavu nehnuteľnosti sice prináša výhody hlavne pre kupujúceho, ktorému dáva istotu dobrej investície, zníženie investičného rizika, ale i možnosť zjednania nižšej kúpnej ceny. Na rozvinutejšom realitnom trhu je ale značka prevereného domu v inzeráte výhodou i pre predávajúceho a predovšetkým pre realitnú kanceláriu. 

Nemopas ponúka unikátnu metodiku preverenia nehnuteľnosti vrátane použitia najmodernejšej techniky vyškolenými odborníkmi. Ako jediný na slovenskom trhu zaisťuje certifikáciu, ktorá pozostáva zo sedmich základných pilierov:

  • Posúdenie statiky
  • Hydroizolácia objektu
  • Preukaz energetickej náročnosti budovy
  • Posúdenie hluku
  • Preverenie plnenia bezpečnostných, požiarnych a hygienických požiadaviek
  • Posúdenie stavu povrchu podláh, stien a pod.
  • Stav technického zariadenia budovy (inštalácia, rozvody) 

Kupujúcí, ktorý si prizve odborníkov Nemopasu, získa navyše okrem popisu aktuálneho stavu domu i ocenenie nehnuteľnosti, vrátane vyčíslenia nákladov na sanáciu zistených chýb. Inšpektori Nemopasu sa opierajú nielen o svoje mnohoročné skúsenosti a odbornosť, ale i o výsledky meraní najmodernejšou technikou vrátane termovízie, zariadení na meranie vzduchotesnosti alebo aparatúry na meranie hluku. Cena inšpekcie sa pohybuje u bežného rodinného domu od 500 eur. V tejto chvíli inšpektori pôsobia po celej Slovenskej i Českej republike.

naši partneri

Remax
ČSOB
Hypomaklér
Kamapro
Gepard Finance